Ako nám Markíza takmer skrátila fašiangy

Autor: Július Žatko | 27.2.2011 o 0:08 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  2413x

Hlavné správy, najmä v komerčných televíziách, majú svoje čaro. Sú dynamické, neraz s prívlastkami šokujúce, či exkluzívne. Celkom isto je ich cieľom okrem informovania aj pritiahnutie divákov a ich pozornosti k nasledujúcemu večernému programu. Preto sa podľa mňa na rozdiel od pracovných dní  objavujú cez víkendy v správach aj ľahšie stráviteľné príspevky. Inak tomu nebolo ani v sobotných správach na Markíze, kde ukazovali fašiangy v spišskej obci Harichovce. Všetko by bolo v poriadku, keby televízia v správach neoznámila, že sa s fašiangami tento víkend lúči celé Slovensko a od stredy začne štyridsaťdňový pôst.

Spozornel som. Fašiangami, ako správne uviedli v správach, sa označuje obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorou pre kresťanov začína obdobie štyridsaťdňového pôstu pred Veľkonočnými sviatkami. Dátum Popolcovej stredy, podobne ako Veľkej noci, je pohyblivý a v tomto roku pripadne na 9. marca.

Štáb televízie Markíza teda správne navštívil v Harichovciach jednu z mnohých fašiangových veselíc, avšak ešte ani zďaleka nie poslednú. Ďalšie fašiangové oslavy budú prebiehať budúci víkend, napríklad vo Velčiciach v Zlatých Moravciach. Tam už bude mať zmysel hovoriť o konci fašiangov, pretože ďalšia streda už bude niesť prívlastok Popolcová. Deň pred ňou, v utorok, sa zvykne pochovávať basa, čím sa označuje symbolické ukončenie fašiangov ako obdobia veselia pred nadchádzajúcim štyridsaťdňovým pôstom.

V inak milom príspevku teda došlo k dezinformácii, čo znížilo jeho kvalitu. Je to škoda, veď nešlo o náročné odborné informácie o objavoch kvantovej fyziky, či molekulárnej biológie. Na overenie správnosti informácie stačilo zájsť na internet a do vyhľadávača zadať text "Popolcová streda", prípadne aj rok 2011. Pri pochybnostiach bolo možné zavolať na ktorýkoľvek farský úrad a informáciu preveriť.

Ak ste sa aj Vy po zhliadnutí správ už v duchu rozlúčili s tohtoročnými fašiangami, máte ešte jeden týždeň naviac. Využite to a navštívte počas budúceho víkendu fašiangovú veselicu v okolí, alebo sa do sýtosti vytancujte na niektorom z posledných plesov tohtoročných fašiangov.

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožuška, zima mu bude... :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

EKONOMIKA

Davos: Euro stroskotalo a svet sa dramaticky zmenil

Svetové ekonomické fórum sa nieslo v znamení Trumpa.


Už ste čítali?