Ples s prívlastkom bombový

Autor: Július Žatko | 23.1.2011 o 7:01 | (upravené 25.1.2011 o 0:21) Karma článku: 13,64 | Prečítané:  3936x

V sobotu, 22. januára, sa v bratislavskej inchebe konal ples bratislavských farností. Kedysi dva samostatné plesy - ples speváckeho zboru Chorus Salvatoris a ďalší ples, ples blumentálskeho zboru "Béčko", sa od minulého roku spojili do novej spoločnej akcie - plesu bratislavských farností. Nie je to nič imoriadne, plesová sezóna je v tomto čase tradične v plnom prúde. Na rozdiel od iných plesov však uprostred skvelej zábavy dorazili policajti a všetci museli opustiť priestory plesu. Bomba...

Iba nedávno sme boli svedkami krvavého útoku na kresťanov v Egypte. Niekto neváhal a bez mihnutia oka sa rozhodol zobrať akúsi pomyslenú zvrátenú "spravodlivosť" do vlastných rúk a pred kostolom nechal vybuchnúť bombu. Následkom atentátu došlo k smrti 21 ľudí.

Je pravda, že my sme v niečom popredu. Na rozdiel od podobných prípadov sú naši "teroristi" takmer džentlmentskí, dajú vedieť včas, kde a kedy by mala vybuchnúť bomba. Nebolo tomu inak ani na plese bratislavských farností, kde sa v skvelej a pokojnej atmosfére ľudia výborne bavili. My sme si nechceli nechať ujsť vystúpenie hudobného zoskupenia Stanley a Kapucíni a tak sme prišli na vystúpenie skôr, aby sme si obsadili dobré miesta. Z hlavnej sály postupne prichádzali ľudia, koncert sa akurát rozbiehal, ja som mal skvelú možnosť zablahoželať Aničke, našej altistke zo zboru, k jej práve začatým narodeninám. Kapucín Ondro práve rozprával vtip, ktorý mal uviesť ďalšiu pieseň, keď sa vtom objavil policajt a prítomným oznámil, že musia okamžite opustiť priestory Incheby, pretože bola nahlásená bomba.

Najskôr sa mi zdalo, že išlo o nový vtip, ktorý mal prerušiť Ondrov vtip, ktorý sa už-už blížil k pointe. Bolo niečo okolo 01:30 hod. a ľudia s nevôľou opúšťali priestory plesu. Nikto nevedel, čo sa bude diať, polícia na otázku ohľadom predpokladaného trvania prerušenia plesu oznámila, že to môže trvať hodinu, dve, možno i viac.

Bol som veľmi sklamaný, veď komu už môže prekážať ples, ktorý sa koná v pokojnej atmosfére, v priestoroch Incheby, kde nemôže byť o prípadnom rušení nočného pokoja ani zmienka. Uvedomil som si, že oznamovateľom-telefonistom je možno zakomplexovaný človek, ktorý pod rúškou anonymity, sťaby z zbabelec z bezpečnej nory, zavolá a oznámi správu, ktorej účelom je pokaziť radosť iným. Však keď on sa nebaví a je možno sám, prečo by sa mali baviť iní? Čo na tom, že na príprave plesu pracovali organizátori celé mesiace, však jemu to môže byť jedno.

Ľudia postupne opúšťali ples a bolo viac-menej jasné, že toľko pripravovaná akcia zrejme skončila. Vonku, pred Inchebou sa však zrazu objavil kapucín Marián, ktorý vyšiel von aj s akordeónom. Netrvalo dlho, kým zobral harmoniku a vonkajšie parkovisko ožilo spontánnym spevom našich ľudoviek. Je pochopiteľné, že odchádzajúci ľudia boli sklamaní z predčasného ukončenia plesu, bolo však vidno, že keď prechádzali okolo rozrastajúceho sa hlúčika spievajúcich ľudí, na ich tvárach sa objavoval úsmev. Niektorí sa pristavili, iní iba prešli okolo.

Takto sme ostali vonku, napriek tomu, že bola zima, približne do tretej hodiny ráno. Hlúčiky ľudí pomaly odchádzali, autami aj taxíkmi, ale bolo vidno, že aj napriek zime si neplánovanú zmenu programu užili. Už-už sme sa takmer pobrali aj my, ale keďže ples mal plánovaný koniec až o 04:00 hod., presunuli sme sa na byt našim zboristom Ondrovi a Táničke kde sme ešte pokračovali, poklábosili, niečo vypili a zajedli.

Telefonistu - oznamovateľa mi je úprimne ľúto. V prítmi svojej nory, možno z anonymného čísla, možno zvonku z telefónneho automatu zavolal s úmyslom prekaziť akciu, ktorá niesla jemu nevoňajúcu nálepku kresťanská. Ktovie, možno to bol on, kto iba nedávno volal do nemocnice, kde museli na nevyhnutný čas vysťahovať pacientov. Jemu je asi jedno, že zasahujúci policajti, ktorí strávili niekoľko hodín zbytočným prehľadaním priestorov, mohli práve v tej chvíli zabrániť lúpeži, alebo odhaliť nebezpečného, rýchlo sa rútiaceho vodiča.

Snaha prekaziť ples bola nakoniec márna, vonku sa pospievalo, potancovalo, viacerí sa, podobne ako my, ešte možno pobrali niekam do súkromia, kde ešte "pokvákali" a v medziach normy sa "dozabávali". Chcem sa veľmi srdečne poďakovať organizátorom plesu bratislavských farností za výbornú organizáciu akcie, o jej úspechu svedčí aj množstvo plesajúcich, dobre sa baviacich hostí. Ďakujem tiež Kapucínom a Stanleymu za koncert, aj keď ho "vďaka" jednému zlomyseľnému telefonátu museli ukončiť, ale najmä za spontánne pokračovanie pri speve a zvukoch harmoniky na bezpečnom mieste vonkajšieho parkoviska. Som rád, že jeden telefonát chorého alebo krajne neprajného človeka nedokázal splniť svoj účel. Isté je, že na tento "bombový" ples bratislavských farností budeme spomínať zrejme dlho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Petícia za Harabina má jeho osobné údaje. Môže ich mať každý, hovorí

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?