Ako nám Markíza takmer skrátila fašiangy

Autor: Július Žatko | 27.2.2011 o 0:08 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  2438x

Hlavné správy, najmä v komerčných televíziách, majú svoje čaro. Sú dynamické, neraz s prívlastkami šokujúce, či exkluzívne. Celkom isto je ich cieľom okrem informovania aj pritiahnutie divákov a ich pozornosti k nasledujúcemu večernému programu. Preto sa podľa mňa na rozdiel od pracovných dní  objavujú cez víkendy v správach aj ľahšie stráviteľné príspevky. Inak tomu nebolo ani v sobotných správach na Markíze, kde ukazovali fašiangy v spišskej obci Harichovce. Všetko by bolo v poriadku, keby televízia v správach neoznámila, že sa s fašiangami tento víkend lúči celé Slovensko a od stredy začne štyridsaťdňový pôst.

Spozornel som. Fašiangami, ako správne uviedli v správach, sa označuje obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy, ktorou pre kresťanov začína obdobie štyridsaťdňového pôstu pred Veľkonočnými sviatkami. Dátum Popolcovej stredy, podobne ako Veľkej noci, je pohyblivý a v tomto roku pripadne na 9. marca.

Štáb televízie Markíza teda správne navštívil v Harichovciach jednu z mnohých fašiangových veselíc, avšak ešte ani zďaleka nie poslednú. Ďalšie fašiangové oslavy budú prebiehať budúci víkend, napríklad vo Velčiciach v Zlatých Moravciach. Tam už bude mať zmysel hovoriť o konci fašiangov, pretože ďalšia streda už bude niesť prívlastok Popolcová. Deň pred ňou, v utorok, sa zvykne pochovávať basa, čím sa označuje symbolické ukončenie fašiangov ako obdobia veselia pred nadchádzajúcim štyridsaťdňovým pôstom.

V inak milom príspevku teda došlo k dezinformácii, čo znížilo jeho kvalitu. Je to škoda, veď nešlo o náročné odborné informácie o objavoch kvantovej fyziky, či molekulárnej biológie. Na overenie správnosti informácie stačilo zájsť na internet a do vyhľadávača zadať text "Popolcová streda", prípadne aj rok 2011. Pri pochybnostiach bolo možné zavolať na ktorýkoľvek farský úrad a informáciu preveriť.

Ak ste sa aj Vy po zhliadnutí správ už v duchu rozlúčili s tohtoročnými fašiangami, máte ešte jeden týždeň naviac. Využite to a navštívte počas budúceho víkendu fašiangovú veselicu v okolí, alebo sa do sýtosti vytancujte na niektorom z posledných plesov tohtoročných fašiangov.

Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožuška, zima mu bude... :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?