Spackaná premiéra polície - záznam beží

Autor: Július Žatko | 5.11.2011 o 1:09 | Karma článku: 10,27 | Prečítané:  2600x

V každom remesle sa okrem ľudí na svojom mieste nájdu neželané čierne ovce. Môžu to byť nepoctiví taxikári, úplatní lekári, či policajti, ktorí sa okrem práce v službe nechali zlákať na druhú stranu, na pomyslenú šikmú plochu. Takíto ľudia robia svojmu stavu iba hanbu a tendencie očistenia sa od nich možno iba privítať. V piatok tak urobila polícia, kedy bol zadržaný policajt, ktorého obvinili z viacnásobného prepadnutia banky. Divák si mohol prísť na svoje, pretože TV JOJ zverejnila detailný priebeh akcie. Na prvý pohľad pompézna akcia, na pohľad druhý, tretí, či piaty...

Titulok príspevku v krimi-novinách TV JOJ na internete hovorí sám za všetko: Autentické zábery: Takto zatýkali policajti svojho kolegu. Priblížme si priebeh zásahu:

00:36 Po úvodnej analýze situácie nastáva scéna ako z akčného filmu. ...Polícia, polícia! Chlapi ruky, ruky hore!!! Komando kukláčov vtrhlo do miestnosti, v ktorej sa nachádzalo podľa môjho odhadu sedem, či osem policajtov. ...Kesegy, ktorý je Kesegy? Dotyčný policajt je prinútený ľahnúť si na zem, dostáva putá a už o chvíľu s rozkročenými nohami stojí hlavou opretý o stenu.

01:26 Kukláči zisťujú, čo má policajt pri sebe - tvrdí, že kľúče, mobil, peňaženku. Postupne prehľadávali vrecká a na ich prekvapenie objavili v policajnej veste ... Toto sú náboje! Policajt sa bráni: no však keď som odovzdal zbraň, tak som musel mať aj náboje!

02:03 Policajt sa od vyšetrovateľa úradu inšpekčnej služby dozvedel, že bol zadržaný z dôvodu viacnásobnej lúpeže.

02:36 Vyšetrovateľ: Vyzývam Vás teraz na vydanie služobnej zbrane! Na to policajt s putami na rukách za chrbtom, pričom za každú ruku ho drží jeden kukláč: Teraz som ju odovzdal, však mi ju zobrali...  Vyšetrovateľ po chvíli: Dobre, dobre, vydajte tú zbraň! a vchádza do kancelárie riaditeľa.

04:20 Scéna sa presúva do kancelárie riaditeľa (usudzujem tak po tom, ako volali Brišku, veliteľa čaty ... k riaditeľovi, riaditeľovi odboru). Záber divákovi ukazuje stôl v kancelárii a na ňom osem poukladaných zbraní, spomedzi ktorých bola jedna pištoľ označená za policajtovu služobnú zbraň... kamera približuje detail policajtovej zbrane.

05:43 Vyšetrovateľ policajtovi: To je Vaša služobná zbraň. Ste ochotný dobrovoľne vydať? Policajt, stále so spútanými rukami za chrbtom: Samozrejme.  Ďalší dej už nie je príliš zaujímavý - zisťujú priezvisko, hodnosť policajta a ďalšie detaily.

 

Pri opätovnom prehrávaní záznamu sa vo mne stretávajú ambivalentné pocity (z učiteľskej psychológie som si aj po rokoch zapamätal slovo ambivalentné - zmiešané). Klobúk dole, veď polícia vypátrala páchateľa viacnásobnej lúpeže, ba čo viac, odhalila, že jej páchateľom je ich kolega, čierna ovca policajného zboru. Na mieste sa však vynára nepríjemný otáznik: Naozaj bolo nutné vykonať zásah tohto rozsahu?

Ak som to dobre pochopil z videa, policajti zrejme odovzdali svoje zbrane ešte v predstihu, to tvrdí aj sám zadržaný policajt, keď mu kukláči nájdu - celkom pochopiteľne - v jeho policajnej veste náboje. Tu už stačilo zavolať dotyčného policajta bokom, či už pod zámienkou kontroly, alebo inej úlohy napríklad k veliteľovi čaty, či k samému riaditeľovi a zásah mohol prebehnúť bez toho, aby museli kukláči mieriť zbraňami na svojich kolegov.

Som presvedčený, že polícia by mala taktizovať - ak sa pripravuje zásah na páchateľa, asi by bolo dobré zvážiť, či ho vykoná v prítomnosti ďalších osôb pri ich potenciálnom ohrození, alebo využije iný vhodný moment, kedy je páchateľ osamote, alebo klesne možné riziko pre iných na minimum. Isto sú zásahy, ktoré inak vykonať nemožno, tu však prichádzajú silné pochybnosti.

Podľa môjho názoru takto prevedená akcia mala skôr poslúžiť ako dobré public relations pre novovytvorený útvar, ale celkom zlyhala, čo sa týka naplánovania a prevedenia. Ešte dobre, že ten, kto o spôsobe vykonania zásahu rozhodol, nemal ambíciu dostať do kamery ešte väčší počet ľudí, napríklad v divadle. To by bol obraz: komando vtrháva do hľadiska plného ľudí, kde je aj náš policajt a pompézne ho zatýka, mieriac zbraňou na ľudí hlava-nehlava...

Polícia možno chcela ukázať verejnosti, že odteraz sa už vie - zrejme aj tvrdo - očistiť od čiernych oviec. Popri tejto očiste všakv rovnakej chvíli na seba naložila kopu hnoja, kedy znevážila prácu radových policajtov. To je správa, odkaz, ktorý si má verejnosť zapamätať? Áno, my vieme vtrhnúť do kancelárie plnej policajtov a zbaliť kolegu policajta v štýle podobnom divadelnej premiéry? Naozaj bolo nutné kričať na kolegov a mieriť na nich zbraňami, ak bol v centre pozornosti iba jeden z nich?

Opona spadla, predstavenie skončilo. Odhalenie krimi-kolegu treba oceniť, ak však spôsob vykonania zásahu ovplyvnila snaha zmedializovať prvý prípad nekompromisného vyrovnávania sa polície s čiernymi ovcami, robí to z celej akcie jednu neuveriteľnú frašku. Opäť sa, žiaľ, ukázalo, že ak políciu dobre nezaplatíme, zbytočne budú funkcionári vymýšľať akýkoľvek bodový systém a merať možno nezmyselné ukazovatele. To už je ale iný príbeh...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?