Nuž, tak teda... veselé Vianoce!

Autor: Július Žatko | 6.11.2011 o 20:44 | Karma článku: 8,18 | Prečítané:  1356x

Kolobeh života je neúprosný - posledných niekoľko dní sme mohli byť svedkami neuveriteľného zníženia cien helovínskych tekvičiek, dušičkových vencov a podobne ladeného sezónneho tovaru. Keďže Vianoce podľa obchodníkov už-už klopú na dvere, museli sa tekvičky a dušičky vrátiť do pravdepodobne najzastrčenejších kútov veľkoskladov, kde opäť bez povšimnutia počkajú do budúceho septembra, či augusta, kedy obchodníci - opäť v predstihu - pripravia dušičkovo-helovínsky ošiaľ. Obchody sa zaodeli do Vianočného šatu, presladené nápoje sa prezliekli za Vianočný kamión, luxusné bonboniéry nás chcú navnadiť k nákupu v tvare stromčekov a hviezd, jednoducho zavládla pravá Vianočná idyla...

"Pečivo, mlieko, syr, pečivo, mlieko, syr..." - opakoval som si, vyhýbajúc sa v obchodnom reťazci lákavým nástrahám Vianočného tovaru. Odolal som, blížil som sa k pokladni s dobrým pocitom, že som sa nedal vmanipulovať do pocitu, že Vianoce sú tu. Akoby aj mohli, však ešte nebol ani Deň študentstva, na ktorého voľno sa tešíme, ba dokonca sme si ešte nepripomenuli ani v minulosti tak oslavovanú Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu.

Pri pokladni môj zrak vystúpil hore, kde boli girlandy s vianočnými ozdobami a veľkými nápismi: "Veselé Vianoce!" Spýtal som sa - veľmi solídne - pani v pokladni, či sa náhodou s kolegyňami nepomýlili, či tie nápisy nemali nainštalovať až v decembri. Pani inkognito a potichu pritakala, že so mnou súhlasí, ale vzápätí dodala, že ich konkurencia vyšla s Vianočnými akciami už v septembri a oni na to iba reagujú. Nedalo mi to a podobnú otázku som sa spýtal aj pani na informáciách. Odpoveď bola podobná, stavala na odvedenie mojej pozornosti na fakt, že konkurencia s tým vyšla už v septembri.

Spýtal som sa pani, čo by povedala na to, keby som jej teda pri odchode zaželal Veselé Vianoce. Teraz, v novembri. Na chvíľu sa zarazila a potom odvetila, že asi by si o mne pomyslela svoje.

Neviem ako to vnímaš Ty, čitateľ tohto blogu, či nejaký môj menovateľ. Ja zvyknem ľuďom želať veselé, radostné, požehnané a inoprívlastkové Vianoce až bezprostredne pred samotnými sviatkami, keď sa lúčime napríklad v práci, alebo na zbore pred odchodom na ich slávenie.

Je to však aj o nás, ale najmä na nás, zákazníkoch. Som síce trochu skeptik, tento trend asi nezvrátime, ale možno to stojí za pokus. V prvom rade treba vedome prekuknúť manipuláciu obchodníkov a nenechať sa vyprovokovať k vianočnému nakupovaniu v novembri, či dokonca v októbri. Mnohí si potom pred sviatkami síce pohundrú na preplnené obchody, ale však aj to má v konečnom dôsledku svoje čaro a svoje miesto, aj keď by Vianoce vôbec nemali byť sviatkami konzumu a bezbrehého nakupovania. Ak by ľudia použili zdravý rozum a nereagovali na manipulatívne reklamy skôr ako napríklad v decembri, snáď by to mohlo pomôcť k tomu, aby sa na nás v budúcnosti nevalili Vianočné koledy dva mesiace pred sviatkami, ale zazneli by až vtedy, kedy je ich skutočný čas.

A možno by sme mohli zabojovať aj zbraňami samotných obchodníkov. Napadlo mi, že pri návšteve reťazca s nápisom "Veselé Vianoce" budem pri odchode - ukazujúc pohľadom na girlandy s nápismi - priať pokladníčkam a manažérom Veselé Vianoce. Je síce pravda, že milé panie v pokladniach nemajú priamy vplyv na časovanie reklamy, možno by sa však takto dostala spätná väzba o zákazníkom vnímanej absurdnosti aj k samotným marketérom, zodpovedným za časovanie vianočnej kampane.

Tak teda, priatelia, smelo do toho, Veselé Vianoce! :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?