Všade dobre... v Európe ako doma plus

Autor: Július Žatko | 30.4.2016 o 8:38 | (upravené 30.4.2016 o 8:45) Karma článku: 1,10 | Prečítané:  714x

Žijeme v ére regulácie. Na jednej strane je spokojný zákazník, na druhej strane – pochopiteľne – nie príliš spokojné firmy, ktorým klesajú výnosy, úroky, poplatky. Niekedy je až neuveriteľné, čo dokážu vymyslieť..

Už nejaký čas platí regulácia roamingu, aj vďaka ktorej majú zákazníci možnosť využívať mobilné služby pri cestách do krajín Európy lacnejšie ako v minulosti.  Od 30.4.2016 je telefonovanie v Európe vďaka regulácii opäť lacnejšie. Firmy, hoci očividne nerady, postupne zverejnili svoje cenníky. Niektoré z firiem to využili ako príležitosť, T-Mobile krátko pred 30.4.2016 zaviedol možnosť telefonovať a SMSkovať v susedných krajinách za podmienok, ako na Slovensku.

V článku Orange: Nová regulácia roamingu nie je žiadne terno z novembra 2015 je čitateľné, že mobilným operátorom regulácia nie je povôli. Pochopiteľne, veď nie je tajomstvom, že  roaming je pre operátorov pomyslená zlatá baňa a kto by sa tešil, keby mu na zlatú baňu obmedzovali. Stačí si pozrieť v niektorom z cenníkov mobilných operátorov cenu za odchádzajúci hovor napríklad pre zónu, v ktorej sa nachádza USA. Nechceli by ste aj Vy zinkasovať 2,7481 eur za minútu hovoru?

Príklad cien za hovory v roamingu z cenníka Orange, k 30.4.2016
KrajinyOdchádzajúce hovoryPrichádzajúce hovory
Zóna 2 - ostatné európske a vybrané
dovolenkové krajiny + USA
2,7481 €0,9506 €
Zóna 3 - ostatné krajiny sveta a Rusko3,9431 €0,9506 €
Zóna 4 - satelitné siete3,9431 €2,5104 €

 

Vo štvrtok, 28.4.2016 už zverejnila nový cenník so zmenami platnými od 30.4.2016 aj firma Orange. Novinkou oproti doterajšej regulácii je fakt, že ak má zákazník k dispozícii na telefonovanie voľné minúty, tieto môže využiť aj v európskom roamingu, priplatí si iba určený príplatok. A tak zákazníci s naozaj dobrým paušálom, ktorý zahŕňa volania a SMS do všetkých sietí, sa môžu pri cestách do Európy tešiť na telefonovanie s príplatkom 6 centov za minútu odchádzajúceho hovoru, 1,3 centa za minútu prichádzajúceho hovoru, či 2,4 centa za SMS. Má to však háčik...

Firma Orange ponúkala ešte donedávna výhodné telefonovanie v roamingu prostredníctvom balíčkov. Za balíček zákazník zaplatil určenú sumu a vďaka tomu mal výhodnejšie ceny ako by mal bez balíčka. Od 30.4.2016 sa v súvislosti s reguláciou situácia otočila. Firma komunikuje „Volania, SMS a dáta budú pre vás v Európskej únii ešte lacnejšie“ a jedným dychom dodáva „Na ešte lepšie ceny a ďalšie výhody si aktivujte službu V Európe ako doma PLUS“. Neverili by ste, ale po oboznámení sa s balíčkom zistíte prekvapivý fakt: Ak máte vo svojom paušáli k dispozícii predplatené minúty a SMS a pri pobyte v zahraničí v Európe voláte bez balíčka, máte to výhodnejšie ako s balíčkom. Rovnako pri zasielaní SMS, s balíčkom Vás to miesto 2,4 centa vyjde na drahších 6 centov. Inak povedané, zaplatíte 2,90 eura za balíček, vďaka ktorému v Európe voláte a posielate SMS drahšie, ako bez neho.

Ak ste zákazníkom firmy Orange a máte ešte z minulosti predplatený balíček „V Európe ako doma plus“, preverte si, či pri cestách do zahraničia nie je pre Vás výhodnejšie deaktivovať si balíček. Dajte pozor, ak požiadate o jeho deaktiváciu, firma Vám to nezabezpečí obratom, ale až ku koncu fakturačného obdobia.

V zásade mi nevadí, že firma ponúka balíček, ktorý Vám za poplatok ponúka drahšie odchádzajúce hovory a SMS, ako bez balíčka. Veď je to iba na Vás, či si ho kúpite, alebo nie. Myslím si však, že pokiaľ nedošlo k zlyhaniu ľudského faktora, tak to označením a lákaním na výhodné podmienky zaváňa zavádzaním zákazníka.

Hovorí sa, že všade dobre, doma najlepšie. Ak ste mali v minulosti pocit, že v Európe je veľa vecí lepších ako u nás doma, je to práve Orange, ktorý nás drží pri zemi a naznačuje, že aj vďaka nemu sa v Európe môžeme cítiť naozaj ako doma... plus...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?